SINGLE

MUDr. Michal Dudek, Ph.D.

zubní lékař

Zubní povlak

Zubní povlak neboli biofilm či plak je organizované společenství bakterií, které rostou na povrchu zubů. Přítomnost určitého množství plaku na zubech je normální, a látky které produkuje mohou být neutralizovány slinami, avšak pokud je ho příliš mnoho, způsobuje poškození zubů, dásní i kosti.

Plak produkuje například kyseliny, které mohou rozleptat zuby což se projevuje jako zubní kaz. Další jedovaté látky, které se z plaku uvolňují dráždí dáseň a kost a způsobují tak zánět dásně.

Na obrázcích je vidět, že plak se drží především na rozhraní zubu a dásně, v mezizubních prostorech a v rýhách. Při ofouknutí zubů vidíme, že povlak se drží pouze nad dásní, avšak v případech pokročilého poškození kosti zánětem (parodontitis), kdy je povrch zubu pokryt zubním kamenem, může být povlak přítomen i hluboko pod dásní.

Pokud jsou mezizubní prostory dlouhodobě neudržované a zaplní se plakem, vzniká zde vysoká koncentrace kyseliny a následně kaz. Pokud se plak efektivně odstraňuje, lze vzniku kazů v těchto prostorech předejít.